شبکه 1

موضوع عکس: شبکه 1

اشتراک اینترنت لپ تاپ بدون نیاز به روتر (بخش اول)

مدت ها بود که گوشی های هوشمند جای خود را در زندگی ما باز کرده اند . گوشی های هوشمند, سیستم های صرفا پردازشی هستند که به جهت کوچکی و دارا بودن یک یا چندین حسگر توانستند لقب هوشمندی را یدک بکشند!

استفاده های بیشماری را میتوان برای این دستگاه ها در نظر گرفت . از جمله کاربرد های تفریحی ,  محاسباتی ,  علمی و ...

این دستگاه ها دارای گذرگاهایی برای ارتباط با دنیای پیرامون خود هستند . که از این بین می توان به اینترنت ,  بلوتوث ,  usb  ,  wifi , nfc  اشاره کرد.

اما برای اتصال به رایانه این دستگاه ها داری دو حالت کلی هستند, یکی بر اساس اتصال به اینترنت و دیگری بر اساس انتقال دادها.

اتصال به اینترنت نیز به دو دسته تقسیم میشود در حالت اول mobile modem mode و در حالت دوم mode host internet sharing . در متد اول دستگاه تبدیل به یک مودم برای رایانه می شود و رایانه از اینترنت دستگاه استفاده می کند. مورد دوم دقیقا برعکس متد اول می باشد به این مفهموم که رایانه اینترنت خود را که می تواند حاصل یک اینترنت dailup و یا هر چیز دیگری باشد را با دستگاه یا دستگاههای دیگر به اشتراک بگذارد.

ما در این مقاله به بررسی چگونگی انتقال داده و فایل و هم چینن نحوه اشتراک گذاری اینترنت با استفاده از wifi  می پردازیم.

در پایان نیز شما بصورت قدم به قدم و عملی با اتصال یک گوشی اندرویدی به رایانه با استفاده از وای فای آشنا می شوید . بعد از خواند این مقاله شما خواهید توانست :

  1. بدون استفاده از usb  به انتقال فایل و داده بین رایانه و گوشی خود از طریق وای فای بپردازید
  2. از رایانه دارای سیستم عامل ویندوز متصل به اینترنت , می توانید اینترنت را با گوشی خود به اشتراک بگذارید

 

      ابتدا باید با یک قابلیت ویندوز 7 و 8 آشنا شوید; ماکروسافت در این سیستم عامل ها یک ویژگی جدید به نام Microsoft Hosted NetWork Virtual قرار داده است. این ویژگی در حقیقت بهینه سازی شده قابلیت اتصال Ad-hoc  می باشد. ad-hoc  برای اتصال دو رایانه بسیار کار آمد عمل می کرد اما برای متصل شدن سایر دستگاه های دارای وای فای به دلیل فرکانس کاری خود مناسب نبود. در حقیقت دلیل اصلی پشتیبانی نشدن گوشی های اندرویدی از ad-hoc  نیز همین فرکانس کاری ماژول استفاده شده در این دستگاه ها می باشد.می توان بصورت خلاصه گفت که hosted network در سیستم شما بصورت یک اکسس پوینت عمل کرده (اکسس پوینت یک دستگاه سخت افزاری می باشد که گاها شامل چندین دستگاه مانند روتر و غیر به فروش میرسد) و باعث می شود رایانه شما دیگر نیازی به سخت افزار اضافی ای برای برقرای اتصال نداشته باشد و با همان کارت وای فای و یا سخت افزار وای فای عمل پذیرش و ادرس دهی به دستگاه ها و ... را انجام دهد.

الف - ایجاد شبکه بیسیم برای متصل شدن دستگاه ها 

  1. استفاده از خط فرمان:

 دستورات زیر را در خط فرمان با سطح دسترسی admin اجرا کنید:

دستور اول :

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=YOURNAME key=YOURPASS

دستور دوم :

netsh wlan start hostednetwork

توضیحات:

دستور اول یک شبکه هاست با عنوان YOURNAME و رمز YOURPASS  ایجاد میکند . شما میتوانید از نام و پسورد دلخواه استفاده کنید .

دستور دوم هاست ایجاد شده را راه اندازی میکند.

 

شما همچنین میتوانید بصورت زیر دستور ها را در یک فایل متنی یادداشت کنید و در یک فایل با پسوند bat  ذخیره کنید.

 

بر روی فایل ذخیره شده رایت کلیک کرده و گزینه run as administorator را انتخاب نماید.بعد از این کار صفحه cmd  شما باز خواهد شد و به سرعت بسته خواهد شد اما اگر دقت کنید میتوانید روند کاری دستورات را پیگیری کنید:

می توان برای اطمینان از صحت انجام دستورات بالا , مسیر Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center را باز کنید.درصورتی که شبکه ای در حال انتظار برای اتصال کاربران است,  دستورات بالا به درستی اجرا شده است.

عبارت identifying…  نشان دهنده صحت اجرا شدن دستورات بالا می باشد. معنی این عبارت این است که شبکه در حال انتظار برای تشخیص هویت دستگاه های تقاضا دهنده است.

تا اینجا راندازی شبکه هاست به صورت دستی را یاد گرفتید در جلسه آینده به روش دوم می پردازیم.

پایان بخش اول

 

 

 

 

سید امیر احمدی
ارسال شده به وسیله: سید امیر احمدی

او دانشجوی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار است. برنامه نویسی با زبان های مختلفی را تجربه کرده است. او مدیر وبسایت آیتیوم است.دارای دواختراع ثبت شده در زمینه های الکترونیک و مکانیک میباشد. همچنین او برنامه نویس ارشد در دو استارت آپ می باشد.

نظرات کاربران

  1. Avatar
    تاریخ 2015-08-02 21:59:07

    انشالله در اولین فرصت قسمت دوم مقاله در سایت قرار خواهد گرفت.

    پاسخ

ارسال نظر

تصویر رو برو را وارد کنید!