معرفی کوبرنتیز

کوبرنیتز به بیان کوتاه یک ابزار منبع باز برای مدیریت کانتینر (کانتینر ارکستریشن) است. در نگاه اول ممکن است کوبرنیتز بسیار پیش پا افتاده و بی اهمیت تلقی شود. اما دنیای امروز همان قدر برای تولید کانترینرها به داکر (Docker) احتیاج دارد، برای مدیریت آنها به کوبرنیتز وابسته است!

آشنایی با کانتینر و داکر

اما داکر چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید یک گام قبل تر برویم و با مفهوم کانتینر آشنا شویم. کانتینر یک واحد استاندارد است که برای استقرار یک اپلیکیشن یا محیط (environment) مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها کانتینرها در دنیای پرشتاب فناوری اطلاعات جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. تقریبا همه سازمان های بزرگ به جای استفاده از ماشین های مجازی برای معماری استقرار (deployment) خود، به استفاده از کانتینرها روی آورده اند.

حال نوبت به گام بعدی می رسد. داکر چیست؟ داکر یک پلتفرم کانتینری‌ سازی است که اپلیکیشن شما و تمامی وابستگی‌ های آن را با هم در قالب یک داکر کانتینر بسته‌ بندی می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که برنامه شما در هر محیطی به صورت یکپارچه کار می‌ کند.

وظایف و فواید استفاده از کوبرنیتز

شرکت ها برای کانتینرسازی اپلیکیشن های خود ممکن است از داکر و یا حتی کانتینرهای لینوکس استفاده کنند. اما صرف نظر از اینکه برای این کار کدام مورد را انتخاب می کنند، آن را در مقیاس بسیار بزرگی به کار می برند.

وقتی ترافیک تقاضاهای اپلیکیشن بالا رود، شرکت مجبور است کانینترهای بیشتری را برای سرویس دهی آماده کند و بالعکس وقتی تقاضاها کم می شود، مقیاس کانتینرها هم کاهش پیدا می کند. انجام دستی این حجم از مقیاس گذاری و توزیع بار بین کانتینرها (کانتینر ارکستریشن) کاری غیر منطقی است. کوبرنیتز در حقیقت وظیفه اتوماسیون این مراحل را به عهده می گیرد.

ویژگی های کوبرنیتز

  • بسته بندی و برنامه ریزی اتوماتیک کانتینرها.
  • اختصاص IP به کانتینرها و نام DNS منحصر به فرد برای مجموعه ای از کانتینرها که سبب توزیع بار ترافیکی داخل خوشه ها می شود.
  • ری استارت کردن اتوماتیک کانتینرهایی که حین اجرا دچار خطا می شوند.
  • مقیاس گذاری عمودی (تنها با یک دستور).

منبع

https://www.edureka.co/blog/what-is-docker-container

https://www.edureka.co/blog/what-is-kubernetes-container-orchestration

ارسال شده در دوآپسبرچسپ ها:

یک دیدگاه بنویسید

© 2021 تمامی حقوق محفوظ می باشد.
logo-samandehi